Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.9.2017 - 16.9.2017

9SEM COR-TEN – Medzinárodne sochárske sympózium Hommage á EM

Projekt mezinárodního sympozia Hommage á Erna Masarovičová je kreativním mezioborovým setkáním umělců z různých oblastí vizuálního umění - sochařů, šperkařů, malířů a výtvarníků tvořících site-specific díla, přičemž základním materiálem sympozia je kov-železo - cor-ten. Sympozium se koná na počest celoživotní tvorby akad. soch. Erny Masarovičové, slovenské umělkyně, zakladatelky moderního slovenského šperkařství a medailérství, a to v autentických prostorách jejího domu a ateliéru.

Autorkou projektu je sochařka Katarína Kissoczy. Myšlenka projektu se zrodila při práci na monografii ERNA MASAROVIČOVÁ (kniha získala v roce 2013 ocenení Nejkrásnější kniha roku) a při přípravě filmového dokumentu kameramana Richarda Krivdy a režiséra Martina Hanzlíčka o Erně Masarovičové.

Uplynulých 8. ročníků sympozia rozšířilo odkaz jejího výtvarného díla v nových aspektech a souvislostech: ateliér sochařky se stal nevšedním místem pro práci domácích a zahraničních umělců. V autentických prostorech domu a ateliéru byla vytvořena nová výtvarná díla, která interpretují nejen genia loci, ale i mimořádnou auru osobnosti sochařky.

Zároveň se zde konají nová mezinárodní umělecká setkání, která dále prezentují sochu, objekt, šperk a jiná média nejen na komunitní platformě – v místní Galérii ZÁHRADA a v exteriéru zahrady Ateliéru.EM pro zvané odborníky, přítele a známé, ale prostřednictvím hostujících umělců dál reflektují odkaz sochařčiny tvorby v zahraničí.

Jako každý rok se na závěr sympozia 9SEM uskuteční přehlídka vytvořených děl v prostoru interiéru domu na Gorazdově ulici č. 31, který byl zařazen mezi významné bratislavské stavby a letos oslavuje 50. narozeniny (postaven byl roku 1967).

Jako hudební host na vernisáži vystoupí česká kultovní hudební skupina DekadentFabrik ve složení David Cajthaml, Martin Čech a Ivan Bierhanzl.

 

 

Čeští účastníci:   

Nicole Taubinger, Maud Kotasová, Aleš Hvízdal, Jan Turner, Kryštof Kaplan 

kurátorka Daniela Kramerová

 

Místo konání:

Bratislava, Gorazdova 31

Datum:

Od: 6.9.2017
Do: 16.9.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce