Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.9.2019 18:00 - 29.11.2019

1989

Rok 1989 byl historickým rokem. Tím se ukončila éra definovaná studenou válkou a střety mezi východem a západem, mezi prozápadními diktaturami a západními demokraciemi. Výstava bude zaměřena na díla z roku 1989 s textem Noemie Smolik, který bude doprovázet výstavu. Na akci bude představeno dílo dvou českých umělkyň - fotografky Libuse Jarcovjákové a výtvarnice Zorka Ságlové.

 

 

Zorka Ságlová (1942–2003)

Tvorbu Zorky Ságlové zásadně ovlivnilo výtvarné umění. Studovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové textilní tvorbu. Přes úctu a obdiv k výtvarným dílům gobelínového umění ji nejvíce ovlivnilo to základní, co textilní výtvarník používá: nitěná osnova, do které se vetkají eventuální struktury. Seznámení s land-artem pak pro umělkyni znamenalo prohloubení všech zákonitostí. Prací v krajině se v té době ve světě zabývala řada tvůrců a Zorka Ságlová byla u nás první, kdo na tyto podněty přímo zareagoval. Výtvarné akce prováděla se svými přáteli, uzavřenou skupinou lidí. Spojením happeningové akce s land-artovým projektem zavedla speciální kategorii, do té doby se objevující jen sporadicky.

 

 

Libuse Jarcovjáková (* 1952) 

Umělkyně se vždy pohybovala v extrémech. Žila po hospodách, pracovala na noční směny v tiskárně, fotila v pololegálních gay klubech, učila češtinu Kubánce a Vietnamce. Zároveň se pohybovala ve vysokých uměleckých kruzích, znala se s teoretičkou fotografie Annou Fárovou i výtvarníky stojícími mimo tehdejší oficiální scénu. Její fotografie přibližují černobílou všednost normalizační Prahy i její pozdější podivuhodný život emigrantky v Západním Berlíně a Tokiu.

 

Viac informácií o podujatí: https://www.gandy-gallery.com/

FB událost: https://www.facebook.com/

foto (C) Arles, Český rozhlas

Místo konání:

Bratislava, Gandy gallery, Sienkiewiczova 4

Datum:

Od: 19.9.2019 18:00
Do: 29.11.2019

Organizátor: