Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Film Ztraceni v Mnichově znovu ve slovenských kinech

28. 1. 2016 Ztraceni v Mnichově, film režiséra Petra Zelenky a producenta Davida Ondříka získal cenu za nejlepší film a režii při lednovém udílení Cen české filmové kritiky. Získal i 15 nominací na Českého lva. Film je znovu nasazen ve slovenské distribuci, Nejbližší projekce budou 2.2.2016 a 6.2.2016 v bratislavském kinu Lumiére.

Sir „P“, devadesátiletý papoušek šedý, který kdysi patřil Edouardu Daladierovi, se na pozvání ředitele Francouzského kulturního institutu ocitne v roce 2008 v Praze jako živá relikvie z dob Mnichovské dohody. Sir „P“ po Daladierovi jeho hlasem dodnes opakuje některé důležité věty a prohlášení. Papouška za dramatických okolností unese český novinář Pavel a na základě papouškových kontroverzních citací Daladiera rozpoutává mezinárodní politický skandál.


Ale to je jen polovina příběhu... Další dvě třetiny snímku tvoří „film o filmu“ – hodinový hraný dokument ze zákulisí natáčení, které mělo být česko-francouzskou koprodukcí, Francouzi se však na něm vůbec nepodíleli. Vše bylo jen blafování českého producenta. Když se navíc zjistí, že hlavní herec má alergii na peří a není schopen točit s ptáky, začíná se roztáčet spirála nepříjemností, které vyústí v občanskou válku ve štábu a v šikanu francouzských herců. Na pozadí natáčení koprodukčního celovečerního filmu ukazujeme české povahové rysy, stereotypy a mýty o národní povaze a historii. České historické trauma se mísí s traumatem nedokončeného filmu a s osobními ambicemi a dramaty tvůrců.