Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Cenu Pavla Kouteckého získal Martin Kollár s filmem 5 October

V pražské Továrně v Holešovicích se odehrálo slavnostní zakončení 11. ročníku Ceny Pavla Kouteckého. Ocenění v kategorii celovečerního dokumentárního filmu získal režisér Martin Kollár s koprodukčním česko-slovenským filmem 5 October. V kategorii krátkometrážního dokumentu uspěla dvojice režisérů Martin Mach a Dominik Truhlář s filmem Backstage.

5 October (Martin Kollár, 2016, 61min, CZ/SK)

Příběh muže, který se kvůli obřímu nádoru na obličeji rozhodl opustit svoji rodinu a vydat se na cestu, jež je pro něj útěkem před závažným rozhodnutím, vlastním strachem i nesnesitelnými společenskými situacemi. Přestože se nádor snaží zakrýt plnovousem, svůj skutečný zdravotní stav před sebou samým utajit nedokáže. Když se dozví, že mu zřejmě zbývá jen několik měsíců života, vše začne podřizovat jedinému datu – 5. říjnu, kdy má podstoupit riskantní operaci.

Vyjádření poroty: „Porota se jednomyslně shodla na tomto filmu, ve kterém se spojují vysoké estetické kvality, skvělá filmařina, včetně mimořádné práce s obrazem, ale i zvukem a tichem, a závažné téma lidské smrtelnosti i radosti z přítomného okamžiku.“ 

 

Backstage (Martin Mach, Dominik Truhlář, 2016, 10min., FMK UTB, CZ)

Jeden den ze života spalovače mrtvol. Dokumentární film mapující zákulisí strašnického krematoria. Pro někoho je krematorium morbidní prostředí, o kterém se moc nekonverzuje. Spalovač Ivo Plaček se ale nebojí veřejně mluvit o své práci.

 

Kompletní program je k nalezení na www.cenakoutecky.cz