Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

22.11.2019    |    22.12.2019

1989 Sametová/ Něžná v Trnavě

Třicet let po "Sametové" nebo "něžné" revoluci a třicet let života ve svobodné společnosti. To je nepochybně dostatečný důvod k zamyšlení. Tento důležitý mezník v dějinách slovenského a českého národa připomene výstava fotografií 1989 Sametová / Něžná, sestavená fotografem Tomášem Pospěchem.

7.12.2019

Jakub Jan Ryba: Česká mše vánoční

V době adventu už tradičně ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Bratislavě a Městskou částí Bratislava-Staré Město připravujeme uvedení skladby Hej, Mistře! Jakuba Jana Ryby v Kostele Nejsvětějšího spasitele. Tento rok v podání Hodonínského symfonického orchestru a Smíšeného pěveckého sboru pod taktovkou Davida Herzána. Hudbu i text k této oblíbené české vánoční mši napsal Jakub Jan Ryba v roce 1796. Vstup volný.

4.11.2019    |    31.12.2019

1989 Něžná revoluce. Konec totalitního režimu v Československu

Výstava ikonických snímků 15 předních českých fotografů, kteří zachytili přelomové okamžiky československých novodobých dějin, kdy po 40 letech skončila komunistická diktatura: demonstrace proti totalitnímu režimu v roce 1988, Palachův týden v lednu 1989 a 17. listopad 1989, respektive emotivní atmosféru nadšení, které následovalo. Mnohé z těchto vynikajících snímků se časem staly legendárními a díky jejich dokumentární i výtvarné hodnotě doslova vracejí zpět do nadšené emocionální atmosféry, která tehdy zavládla v celé společnosti.

14.12.2019

Petr Nikl: Švábenie

V návaznosti na zářijovou výstavu 12 světů - ilustrátoři současné české knihy pro děti do Nové synagogy zavítá český výtvarník Petr Nikl s interaktivním představením Švábenie. Jeho improvizovaná hra se světlem, zvukem a obrazci vytvářenými tuší na velké ploše rýžového papíru robotickými hračkami je zajímavá pro děti i dospělé. Na klavír a harfu ho bude provázet žilinský hudebník a pedagog Peter Vaňouček.

21.11.2019    |    2.2.2020

Moc bezmocných

Listopadová revoluce jako významný politický mezník zásadně ovlivnila úlohu a vnímání umění ve společnosti. Její dopad na vývoj umění ukáže nová výstava v Kunsthalle Bratislava, která se zaměřuje na politické aspekty v českém a slovenském vizuálním umění po roce 1989. Důležitým prvkem výstavy bude mezinárodní česko-slovenský rámec. Díky společné minulosti a díky intenzivnímu vztahu na poli kultury jsou výtvarné scény obou zemí výrazně propojené a navzájem se neustále ovlivňují.

4.10.2019    |    1.12.2019

Rafani: O nevyvratitelnosti v zemi za obzorem - Narcis

Výstavní projekt skupiny Rafani, určený pro slovenského diváka, pracuje se společenskými a politickými reáliemi. Odkazuje na situaci středoevropského národa, specifické pojetí demokracie, nemožnost konsenzu či mediální realitu. Kdo je pozván sednout si za společný stůl? Kdo ví, co všechno může být pravdou? Víme jediné: Rovní si nejsme a pravdu máme všichni.

ČESKÁ CENTRA

1989 Sametová nežná

Novinky

Program

12.12.2019 19:00

Dialog 1989: Jak se publikovalo za totality?

Čtyřicetileté období umělecké nesvobody a cenzury změnilo životy básníkům, spisovatelům, novinářům i výtvarným umělcům. O svou osobní zkušenost se podělí Tomáš Vrba, předseda Nadace Forum 2000, a Pavel Matejovič, odborník na slovenskou samizdatovou literaturu. Otázky bude klást slovenský novinář Oliver Rehák. Po debatě srdečně zveme na číši vína a pagáče.

 

Prednáška k výstave Dialóg. Kultúrne angažmá pred rokom 1989 a po ňom.

Výstava predstavuje dvanásť perspektív kultúrnych osobností z troch krajín stredoeurópskeho priestoru – z Českej republiky, zo Slovenska a z Poľska. Priami aktéri spoločenských zmien, ktoré pred tridsiatimi rokmi v totalitnom bloku viedli k nastoleniu demokracie, vyjadrujú v rozhovoroch svoje postoje nielen k bývalému režimu apolitickým udalostiam roku 1989, ale tiež k vývoju a novému postaveniu postkomunistických krajín v rámci Európy. Postojovo, generačne i genderovo rozmanité hlasy pripomínajú a komentujú rozhodujúce okamihy a historické etapy ovplyvňujúce svojím významom celý región – vznik Charty77, dvadsaťšesť rokov trvajúci pontifikát Jána Pavla II., zrod poľského hnutia Solidarita, zamatovú revolúciu, nástup prezidenta Václava Havla, rozdelenie Československa, obdobie mečiarizmu, leteckú tragédiu pri Smolensku, ale aj vlaňajšiu vraždu slovenského novinára Jána Kuciaka. Zároveň všetkých dvanásť osobností prizvaných k dialógu reflektuje podstatné zmeny v medziľudskej rovine (či už vplyvom rastúceho blahobytu, alebo nástupu nových technológií) a spracováva spomínané témy aj vo svojej vlastnej práci prostredníctvom filmu, hudby, literatúry, výtvarného umenia, vydavateľskej praxe, performance a happeningov, prednášok alebo novinových článkov, pričom vo svojej domovine nastoľuje potrebný intelektuálny diskurz. Vyrovnaný dialóg totiž znamená slobodu.

Umelecky sú tieto osobnosti zachytené na fotografiách Jána Kekeliho, Witka Orského a Dity Pepe v situáciách, ktoré majú istú previazanosť s ich životmi a obsahom rozhovorov, ktoré viedla Barbora Baronová.

 

Publikovanie v dobe totality

Samizdatová literárna tvorba bola počas komunistického obdobia dôležitým médiom pre šírenie slobodného myslenia. Spisovatelia, ktorí boli v komunistickom období zakázaní, odborníci na literatúru a súčasní spisovatelia zo západnej Európy budú zdieľať svoje názory a porovnávať perspektívy v rámci prednášok o publikovaní literatúry v čase totality, jej zapojenie do politiky a spoločnosti. Tieto prednášky doplnené o diskusiu doplnia výstavu v Poľsku, na Slovensku a v Belgicku.

 

Osobnosti: 

Saša Uhlová, Zbigniew Libera, Zuzana Mistríková, Aleš Palán, Antonina Krzysztoń, Vladimír Michal, Věra Roubalová Kostlánová, Andrzej Jagodziński, Tereza Nvotová, Miloš Rejchrt, Dorota Masłowska, Peter Kalmus

 

Fotografi:

 Ján Kekeli, Witek Orski, Dita Pepe

 

Kurátori:

Fotografie – Robert Švarc

Text- Barbora Baronová

 

 

Realizátor:
Česká centra
Praha, Česká republika 

 

Partneri:

Galeria ArsenalBialystok, Polská republika  

Banská St a nica contemporaryBánská Šťiavnica, Slovenská republika 

Centre for Fine Arts (BOZAR)Brusel, Belgicko 

Jazz Station Big BandBrusel, Belgicko 

 

FB event  

 

Projekt je financovaný z programu Európskej únie „Evropa pro občany“

foto (C) Ján Kekeli

 

 

 

Místo konání:

Bratislava, Literárne informačné centrum, Námestie SNP 12

Datum:

12.12.2019 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce