Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.7.2020

Animayo a Česká centra přinášejí speciální přehlídku stop motion animace

Festival Animayo a České centra ve Španělsku, Belgii, Francii, Itálii, Izraeli, Nizozemsku, Rusku, a Řecku spolu s Velvyslanectvími České republiky v Kolumbii, Španělsku a Itálii se spojily, aby připravily virtuální Czech Centres Animayo Stop Motion Special Edition festival věnovaný české stop motion animaci. V sobotu 4. července se umělci a odborníci z různých zemí postarají o nabitý program plný přednášek, masterclass a projekcích klasických i současných perel této unikátní animační techniky. Stop motion, který má v České republice bohatou tradici, je technikou, při níž je objekt mezi jednotlivými záběry upravován a posouván o malé úseky tak, aby se na výsledném záznamu objevil souvislý pohyb. Takto lze rozpohybovat panenky nebo loutky z různých materiálů (plastelína, papír, tmel, keramika, plsť, atd.) nebo jiné reálné objekty jako například výřezy z papíru, fotografie, malby na skle či v písku a nespočet dalších možností, které jsou limitovány jen umělcovou fantazií.

16.7.2020

Eva Turnová - koncert a křest knihy Turnový háj 8

Eva Turnová, hudebnice, spisovatelka, výtvarnice je veřejnosti známá také jako bývalá baskytaristka kapely the Plastic People of the Universe. Ve čtvrtek 16. července si s námi užijte její literárně-hudební večer v klubu pod lampou. Jeho součástí bude křest její nové knihy sloupků Turnovej háj 8.

30.7.2020

Dan Bárta + Robert Balzar Trio

Dan Bárta & Robert Balzar Trio jsou spojením oblíbené české jazzové formace a populárního multižánrového zpěváka. Spolupracují přes dvacet let, během nichž získali již vícekrát Czech Music Awards v žánrových i hlavních kategoriích. Koncert si můžete užít živě ve čtvrtek 30. července v klubu pod lampou.

15.6.2020    |    15.7.2020

Druhý život Vendulky V.

Výstava vypráví příběh Vendulky V., židovské dívky, která přežila hrůzy Osvětimi a před komunistickým režimem utekla do USA. Vendulku pomohla odhalit fotografie Jana Lukase, kterou po dlouhých desetiletích objevil novinář Ondřej Kundra.

3.6.2020    |    5.7.2020

Daniela & Linda Dostálková: Tlapy, s kterými si nepotřeseš

Tlapy, s kterými si nepotřeseš je název výstavy sesterského i uměleckého dua Daniely a Lindy Dostálkových. Výstava bude přístupná od středy 3. 6. do neděle 5. 7. 2020 v Nové synagoze v Žilině. Sestry-umělkyně se v posledních letech zabývají post-humanistickými otázkami, které jsou úzce spojeny se současnou obrazovou prezentací hnutí za práva zvířat. Dlouhodobě zkoumají strategie stávajících kampaní a vizuální jazyk, který aktivisté používají. Divákům pak předkládají různé formy nadvlády, zájmu, péče či odmítání stereotypů. Samostatně se na Slovensku představí poprvé.

Kultura přes hranice

V nové pravidelné rubrice Kultura přes hranice se Rádio DEVÍN telefonicky spojuje se zástupci zahraničních institucí na Slovensku, abychom se dozvěděli, co připravují a co zajímavé z umění a kultury zachytili v zemi, kterou u nás zastupují.

ČESKÁ CENTRA

České stopy

Novinky